×
#

Kumsalı, limanları ve sert rüzgârıyla ünlü İzmir’in incisi Alaçatı, masmavi deniziyle rüzgâr sörfü tutkunlarına ev sahipliği yapıyor. Rumlar zamanında bağları ve şaraplarıyla tanınan Alaçatı’da Ege mutfağı'nın tüm lezzetlerini bir arada. Tarihi taş evleri, plajları, sanat galerileriyle ve gece hayatıyla Alaçatı’da her gün dolu dolu yaşanıyor.

İzmir ilinin Çeşme ilçesine bağlı Alaçatı beldesi, Çeşme Yarımadası'nın 'ince belinde', rüzgarın kuzeyden güneye, güneyden kuzeye cirit attığı koridorun merkezinde yer alır. Yazın hakim rüzgar olan poyraz Alaçatı'ya 'nefes aldırır'; kışın ise daha çok esen lodos beldede ılık bir iklim oluşturur. Alaçatı'da rüzgarlı gün sayısı (yılda 330 gün ile) Türkiye ortalamasının çok üzerindedir; bu da, beldeyi dünyanın en önemli rüzgar sörfü merkezlerinden biri yapmıştır. Kuzeyinde kumsalıyla ünlü Ilıca, güneyinde rüzgar sörfü kulüplerinin olduğu Alaçatı limanı, batısında zeytinlikler ve yeni yeni bağlarla kaplanmaya başlayan Karadağ bulunur.

Denizden 3 km. içeride yer alan Alaçatı'nın denizden yüksekliği ise 16 metre. İzmir'den 70 km. uzaklıkta olan Alaçatı'ya, 90 km. uzaklıkta olan Adnan Menderes Havaalanı'ndan ulaşım otoyolla çok kolay. İstanbul'dan kendi aracıyla yola çıkanlar için Yenikapı - Bandırma feribotundan indikten sonra 340 km.'lik bir yol, Balıkesir- Manisa- İzmir üzerinden sizi 4-5 saatte Alaçatı' ya ulaştırıyor.

Ayrıca düzenli otobüs seferleri var. İzmir'den Alaçatı'ya otobüsle ulaşmak için İzmir garajından veya Üçkuyular garajından Çeşme Seyahat otobüsüne binmeniz yeterli; 1 saat içinde Alaçatı'dasınız.

#

Deniz yoluyla Alaçatı'ya gelecekler için not: Alaçatı yat limanı 38 derece 15 dakika kuzey enlemi ve 26 derece 23 dakika doğu boylamındadır. Alaçatı'nın bazı merkezlere uzaklığı şöyle:


Alaçatı - İzmir : 70 km.

#

Alaçatı - Çeşme : 11 km.

#

Alaçatı - Ildır : 15 km.

#

Alaçatı - Efes : 155 km.

#